Sdílet
Založit
Použít jako cíl výletu
Spotřeba kalorií
Cyklovýlet

Okolo Brněnské přehrady

Cyklovýlet · Jihomoravský kraj
Za tento obsah odpovídá:
Jižní Morava
 • Hrad Veveří nad Brněnskou přehradou
  / Hrad Veveří nad Brněnskou přehradou
  Fotografie: Tomáš Hájek, CC BY, Jižní Morava
 • Hrad Veveří z leteckého pohledu
  / Hrad Veveří z leteckého pohledu
  Fotografie: Tomáš Hájek, CC BY, Jižní Morava
 • Brněnská přehrada
  / Brněnská přehrada
  Fotografie: Ondřej Driml, CC BY, Jižní Morava
 • Tygři v Zoo Brno
  / Tygři v Zoo Brno
  Fotografie: Igor Zehl, CC BY, Jižní Morava
Mapa / Okolo Brněnské přehrady
0 150 300 450 600 m km 5 10 15 20 25 30

Okružní cyklovýlet kolem Brněnské přehrady a pod hradem Veveří. Díky možnostem koupání ideální výlet na letní měsíce.

moderate
30,3 km
3:01 h
482 m
473 m

Na cyklistickém výletě okolo Brněnské přehrady pojedete většinou neznačenými trasami po asfaltu i terénem zajímavou přírodou, záměrně se budete vyhýbat rušnému automobilovému provozu a navštívíte dvě nejvýznamnější památky v okolí přehrady - Jarošův mlýn ve Verské Bítýšce a hrad Veveří

Tip autora

Navštivte Jarošův mlýn a získejte pak slevu 113 Kč z rodinného vstupného ve Wellness Kuřim - více informací zde: http://www.jarosuvmlyn.cz/

Náročnost
moderate
Technika
Kondice
Zážitek
Krajina
Nadmořská výška
403 m
227 m
Doporučené období
Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro

Výstroj

Trekové kolo, cyklistická helma, dostatek jídla a pití.

Další informace / odkazy

Plavby po Brněnské přehradě: http://www.brnenskaprehrada.cz/p_dopr_2.html

Sokolské koupaliště za horkých dnů láká k vodním radovánkám: http://www.prygl.net/rejstrik/sokolak.php

Kousek od startovního bodu trasy se v Bystrci nachází ZOO Brno: https://www.zoobrno.cz/

Start

Zastávka tramvaje Přístaviště (240 m)
Souřadnice:
Geograficky
49.228771, 16.522457
UTM
33U 610843 5454003

Cíl

Přístaviště Brno

Popis trasy

Vyrazíte od zastávky tramvaje Přístaviště směrem ke hrázi okolo hotelu Santon. U hráze najdete pomník hráznému Šikulovi, který na konci II. světové války překazil nacistům plán na zničení přehrady. Vychutnáte si scenérii - zvláště za vysokých vodních stavů je pohled dolů do údolí velmi atraktivní, obhlédněte pod hrází elektrárnu a pilíř - torzo tzv. Hitlerovy dálnice.  

Sokolské koupaliště, další zastávka na levém břehu, za horkých dnů láká k vodním radovánkám. Následující zastávka může být na Osadě již po 0,5 km v některé výletní restauraci nebo na pláží. Doporučujeme doplnit zásoby jídla a pití. Až do Chudčic žádné občerstvení na trase není. Z Osady vede po levém břehu příjemná lesní silnice, kde je třeba dávat pozor na chodce. Auta sem naštěstí nesmějí. Poté se asfalt ztrácí a začíná terénní úsek ve skalách na Zouvalce. Ten po nedávné úpravě zvýhodňuje chodce oproti cyklistům, kolo budete muset občas vést. Přijedete na Junáckou louku, kde se otevře monumentální pohled na hrad Veveří. Zde můžeme výlet zkrátit - sjedete vlevo dolů po červené turistické značce a po lávce se dostanete na pravý břeh a po něm po rušné silnici zpět do Brna.

Dále projedete Junáckou loukou vpravo podél lesa. Na jejím konci odbočíte kolmo vpravo do kopce. Nejedete tedy rovně po lehce adrenalinové žluté turistické značce, ale po lesní cestě po modré turistické značce k místu zvanému U Tří křížů a pak stále rovně po téže cestě, až vyjedeme z lesa na silnici. Brzy se k nám přidá i cyklotrasa 5231, která vede nejdříve po silnici, pak loukou, okolo hostince a chudčického hřiště, v Chudčicích přejede silnici a nakonec "najde" hluboký zářez bývalé železnice a dovede vás až do Veverské Bítýšky.

V obci si nenechte ujít návštěvu kulturní památky - Jarošova mlýna - z náměstí jedete cca 700 metrů proti toku Bílého potoka. Po návštěvě se vrátíte zpět na náměstí. Do Brna po pravém břehu pojedete takřka bez kontaktu s motorovou dopravou, ale občas terénními úseky. Z Veverské Bítýšky vyjedete místními ulicemi po červené turistické značce, která vás dovede na komunikaci ke kempu Hana a k mostu přes řeku. Můžete tu výlet ukončit a vrátit se i koly výletní lodí zpět. Lodní doprava na Brněnské přehradě disponuje unikátními plavidly s pohonem na elektrické baterie a patří k vyhledávaným zážitkům.

Dále pokračujete po pravém břehu k chatové osadě Mečkov, kterou překonáte krátkým stoupáním. Za ní následuje terénní úsek se střídavými stoupáními a klesáními, který je s opatrností sjízdný i za mokra. Přijíždíte k rozsáhlému hradu Veveří, který je přístupný veřejnosti. Kdo chce z parkoviště pod hradem odjet přímo do Brna lodí, může využít stezky pro chodce a cyklisty vlevo směrem k přístavišti.

Náš výlet ale doporučuje odbočit vpravo po silnici, cca po 250 m přejedete vlevo po mostku k objektu zvanému Prádelna a stoupáte po lesní cestě (modrá turistická značka) k Ríšově studánce. To je jediné opravdu náročnější stoupání výletu, ale zato vám potom bude odměnou asi 2,8 km dlouhý sjezd po lesní asfaltce Kočičím žlebem od Ríšovy studánky na Rakovec. Na závěr výletu si můžete odpočinout na pláži Na Špici nebo ochutnat dobroty z nepřeberného množství stánků a restaurací u přístaviště.

Veřejná doprava

snadno dostupné veřejnou dopravou

Na brněnské Přístaviště se nejlépe dostanete tramvajemi 1, 3 a 11 - jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/brno/spojeni/

Do Brna samotného pak jedou vlaky i autobusy: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/

Parkování

U Brněnské přehrady jsou k dispozici placená i neplacená parkoviště v bezprostředním okolí startovního bodu. 

Příjezd vlakem, autem, na kole či pěšky

Komunita

 Komentář
 Aktuální podmínky
Zveřejnit
  Zpět
Umístit bod na mapu
(Kliknutí na mapu)
nebo
Tip:
Bod je možné posunovat přímo na mapě
Vymazat X
Upravit
Zrušit X
Upravit
Vybrat místo v mapě
Videa
*Povinné pole
Zveřejnit
Prosím vložte název.
Prosím, zadejte popis do "Aktuální podmínky".
Náročnost
moderate
Délka
30,3 km
Doba trvání
3:01 h
Stoupání
482 m
Klesání
473 m
snadno dostupné veřejnou dopravou okružní trasa vyhlídky možnost občerstvení vhodné pro rodiny s dětmi kultura / historie

Statistika

: hod.
 km
 m
 m
Nejvyšší bod
 m
Nejnižší bod
 m
Zobrazit výškový profil Skrýt výškový profil
Pro změnu výřezu mapy přitáhněte šipky k sobě.