Sdílet
Založit
Použít jako cíl výletu
Spotřeba kalorií
Cyklovýlet

Naučná cyklotrasa Přírodním parkem Bobrava

Cyklovýlet · Jihomoravský kraj
Za tento obsah odpovídá:
Jižní Morava
 • Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně
  / Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně
  Fotografie: Miloslav Bouška, CC BY, Jižní Morava
 • Jungle Park Brno
  / Jungle Park Brno
  Fotografie: JMK, CC BY, Jižní Morava
 • Hrad Špilberk
  / Hrad Špilberk
  Fotografie: Miloslav Bouška, CC BY, Jižní Morava
 • Výhled na Brno od hradu Špilberk
  / Výhled na Brno od hradu Špilberk
  Fotografie: Jan Čelikovský, CC BY, Jižní Morava
 • Kostel v Horních Heršpicích
  / Kostel v Horních Heršpicích
  Fotografie: J. Žemlík, CC BY, Jižní Morava
 • Letecký pohled na brněnské Výstaviště
  / Letecký pohled na brněnské Výstaviště
  Fotografie: istudio.cz, CC BY, Jižní Morava
 • Pavilon Anthropos Brno
  / Pavilon Anthropos Brno
  Fotografie: CC BY, Jižní Morava
Mapa / Naučná cyklotrasa Přírodním parkem Bobrava
0 150 300 450 600 m km 5 10 15 20 25 30 35 40

Cyklistický okruh v okolí Brna. Přírodním parkem Bobrava probíhá naučná stezka podél říčky Bobravy. Pěkné pohledy na louky v říční nivě s několika starými mlýny.

moderate
43,9 km
3:22 h
246 m
246 m

Cyklistický okruh jižním lesnatým okolím Brna formou přírodní naučné stezky Přírodním parkem Bobrava. Probíhá v celé délce průtoku přírodním parkem podél toku říčky Bobravy, a druhou polovinu okruhu zahrnuje průjezd okrajovými aglomeracemi města Brna a po cyklostezkách páteřní cyklotrasy č. 1. Přírodní část okruhu vede zpravidla po polních cestách a přivádí do vysoce přírodně atraktivních lokalit přírodního parku, na než návštěvníka upozorňují informační tabule. Stav cest v údolí řeky je však závislý na roční době. Silniční část okruhu je vedena po silnicích s různým stupněm hustoty dopravy a po cyklostezkách okolo řeky Svratky, které jsou pro cyklistiku zpravidla nejbezpečnější formou průjezdu městem Brnem. 

Tip autora

V Brně můžete navštívit některou z mnoha místních památek a zajímavostí. 

Náročnost
moderate
Technika
Kondice
Zážitek
Krajina
Nadmořská výška
314 m
187 m
Doporučené období
Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro

Výstroj

Trekové kolo, cyklistická helma.

Další informace / odkazy

V létě se můžete vykoupat na brněnském koupališti Riviéra, kolem kterého pojedete: https://www.rivec.cz/

Za návštěvu stojí zajížďka do umělecké čtvrti Kamenná kolonie: http://www.pruvodcebrnem.cz/kamenna-kolonie

Start

Brno, cyklostezka na břehu řeky Svratky, zastávka MHD Křídlovická (201 m)
Souřadnice:
Geograficky
49.184063, 16.601730
UTM
33U 616720 5449152

Cíl

Brno

Popis trasy

Vhodným výchozím místem je cyklostezka vedoucí Brnem kolem řeky Svratky z Pisárek do Komárova. Z centra města se na ni můžeme napojit u haly Rondo na Nových Sadech. Pokračujeme po levém břehu řeky ve směru po proudu do Komárova a k hypermarketu Tesco (Shopping City Jih), kde přejedeme na pravý břeh řeky a po cyklostezce dosáhneme po pravém břehu Svratky u Přízřenic jejího soutoku s řekou Svitavou, který je nyní významným cyklistickým uzlem a je odtud kousek do sportovního a zábavního areálu Olympia.

Cyklostezka protíná pole podél Staré řeky (mrtvé rameno Svratky) až k odbočce k sinici z Chrlic do Modřic (odpočívka). Zde se vydáváme vpravo do města Modřice. Nejstarší zmínky o městě pocházejí z roku 1141. Stával zde hrad, později biskupský dvorec, v němž často přebývali olomoučtí biskupové. Původně románský kostel sv. Gottharda byl barokně přestavěn v letech 1723 - 1726. Modřice mineme po polních cestách z jihu, čímž se vyhneme nutnosti křížení s frekventovaným silničním obchvatem a podél železniční trati silnicí, polní cestou a úzkou stezkou dosáhneme říčky Bobravy nedaleko jejího soutoku se Svratkou za modřickou průmyslovou zónou.  

První kilometry podél Bobravy jsou spíše sportovnější, trasa vede po lesní cestě značně používané koňmi a přivede nás postupně do Želešic. Zde pouze překřížíme hlavní silnici pod kostelem a pokračujeme po ulici podél toku řeky, kde se zároveň napojíme na průběh modré turistické značky vedoucí celým údolím Bobravy až k Radostickému mlýnu. 

Na začátku úzkého bobravského údolí míjíme velký kamenolom a za ním po novém mostě začíná idylická cesta lesy a loukami podél říčky, kolem několika mlýnů a chat. Po celou dobu až k Radostickému mlýnu jedeme po levém břehu řeky a stále sledujeme modrou turistickou značku. Po 4 km u jednoho z mlýnů křižujeme silnici Ořechov - Nebovidy, vydáme se po silnici vpravo směrem na Nebovidy a asi po 100 m odbočíme vlevo - stále po značce. Za Spáleným mlýnem nás čeká nejpřírodnější a nejromantičtější úsek údolí, kterým projíždíme pouze loukami po vyjeté úzké pěšině. údolí se zde točí do velkého oblouku a vytváří zapomenutý kout krásné přírody. Po dešti je tento úsek ovšem značně blátivý. Radostickým mlýnem pak končí cesta po lesních cestách a odtud dále opět následují pouze zpevněné asfaltové povrchy. Na okraji obce Radostice vyjedeme na silnici III. třídy a vydáme se po ní vpravo - stále údolím proti proudu Bobravy. Před železničním viaduktem míjíme přírodní památku Střelická bažinka (mokřad s výskytem chráněných obojživejníků).

Na křižovatce silnic odbočíme vpravo a mírným stoupáním vyjedeme do Střelic. V obci u kostela zahneme vlevo a na konci obce před stoupáním vpravo - směrem na Ostopovice. Po příjemné málo frekventované silnici III. třídy s výhledem na Brno a na kostel v Troubsku přijedeme do Ostopovic. Zde je již konečná městské hromadné dopravy. Pokračujeme rušnější silnicí do staré části Starého Lískovce. Průjezd okrajem Starého Lískovce je po rušnější komunikaci a po podjetí jihlavské výpadovky se proto cesta ze silnice odděluje a prochází ve směru do sídliště kamenný vrch sportovně rekreačním areálem Pod plachtami, aby se posléze opět napojila na ulici Petra Křivky, na které je již nyní vyznačen pruh pro cyklisty. Závěrečný sjezd z Kamenného vrchu je veden bočními ulicemi Nového Lískovce a po překročení hlavní ulice Rybnické asfaltovou cesto do údolí potoka Čertíku a k řece Svratce naproti Riviéry, kde se napojíme na cyklostezku vedoucí kolem Svratky zpět na Staré Brno.

Veřejná doprava

snadno dostupné veřejnou dopravou

Do Brna se dostanete pohodlně vlakem i autobusem - jízdní řády zde: https://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/

Na zastávku MHD Křídlovická můžete přijet tramvají, autobusem, nebo trolejbusem: https://jizdnirady.idnes.cz/brno/spojeni/

Parkování

V okolí startovního bodu můžete zaparkovat u DRFG arény, nebo u Justičního paláce. 

Příjezd vlakem, autem, na kole či pěšky

Komunita

 Komentář
 Aktuální podmínky
Zveřejnit
  Zpět
Umístit bod na mapu
(Kliknutí na mapu)
nebo
Tip:
Bod je možné posunovat přímo na mapě
Vymazat X
Upravit
Zrušit X
Upravit
Vybrat místo v mapě
Videa
*Povinné pole
Zveřejnit
Prosím vložte název.
Prosím, zadejte popis do "Aktuální podmínky".
Náročnost
moderate
Délka
43,9 km
Doba trvání
3:22 h
Stoupání
246 m
Klesání
246 m
snadno dostupné veřejnou dopravou okružní trasa vyhlídky možnost občerstvení vhodné pro rodiny s dětmi kultura / historie geologické zajímavosti botanické zajímavosti

Statistika

: hod.
 km
 m
 m
Nejvyšší bod
 m
Nejnižší bod
 m
Zobrazit výškový profil Skrýt výškový profil
Pro změnu výřezu mapy přitáhněte šipky k sobě.