Sdílet
Založit
Použít jako cíl výletu
Spotřeba kalorií
Cyklovýlet

Cyklo-výlet po přírodním parku Suwalki 1

· 1 Bewertung · Cyklovýlet · Polsko
Za tento obsah odpovídá:
Alpdest CEE Ověřený partner 
 • Na červené značce
  / Na červené značce
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / U jezera Szurpily
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Srpnové louky v parku Suvalki
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Křižovatka cesta u usedlosti Jeglówek
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Výstup na Zámeckou Horu
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Modlitebna pravoslavných Starověrců ve Wodzilkách
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Na cestě za Smolniki
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / pod Tisovou horou
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Na Tisové hoře
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
 • / Srpnová louka na Tisové hoře
  Fotografie: Luděk Kühr, Alpdest CEE
0 150 300 450 m km 5 10 15 20 25 30 35 40 MOR Jeleniewo (GreenVelo) Farní Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně koupání u jezera Szurpily 2 Kostel pravoslavných starověrců Glazowisko Bachanowo Chalupa rodiny Klejmontů Bar Pod Klonem, Dzierwany Vodní mlýn v obci Udziejek

Okružní cyklotrasa po Suvalském přírodním parku - "Suwalski Park Krajobrazovy" s výchozím místem v Jeleniewu.

střední
40,6 km
10:20 h
272 m
272 m

Přírodní Park Suvalki je jedním z nejkrásnějších míst v Polsku. Ne náhodou byla již v roce 1976 vyhlášena ochrana tohoto místa. Park Suvalki je nejstarší přírodní park v zemi.

Krajina přírodního parku Suwałki se může pochlubit množstvím vyvýšenin a rozvětvených hřebenů, které jsou od sebe odděleny hlubokými říčními údolími a četnými jezery, mezi kterými dominuje nejhlubší polské jezero Hańcza. Tuto krajinu formovala poslední doba ledová, kdy vrstva tajícího ledu a síla postglaciálních vod tvořily morénové vyvýšeni, písečné mohyly a usazeniny.  Proudící vody vyhloubily jezero Hańcza, které je se svými 103 metry nejhlubším jezerem v Polsku.

Dlouho po ústupu ledovce zůstaly v údolí řeky Szeszupa (které je součástí parku) obrovské ledové bloky, které po roztátí vytvořily malebná jezera: Kleszczowieckie a Szurpilskie a další, kterými řeka Szeszupa protéká. Postglaciálními památkami jsou velké balvany přinesené sem ledovcem ze skandinávských hor a ze dna Baltského moře, které tvoří rozsáhlá skalní pole.

Oficiální stránky parku

 

 

   

 

Tip autora

Přírodní park je oblíbeným turistickým místem, ale i tak je tady síť občerstvoven řídší než jsme zvyklí od nás. Dostatek vody a svačinka se vyplatí.

Plavky musí být součástí výbavy. Nádherná průzračná voda v jezerech láká ke koupání. Nemá smysl se bránit.

outdooractive.com User
Autor
Luděk Kühr 
Datum poslední změny: 04.11.2019

Náročnost
střední
Technika
Kondice
Zážitek
Krajina
Nejvyšší bod
284 m
Nejnižší bod
150 m
Doporučené období
led
úno
bře
dub
kvě
čvn
čvc
srp
zář
říj
lis
pro

Odpočívadla

Vyhlídka z ledovcového valu u obce Smolniky
Tisová hora - Cisowa Góra

Výstroj

Trasu jsme absolvovali na trekingových kolech, což není ideální. Část polních a lesních cest je písčitá a vrstva jemného písku je poměrně vysoká, takže se jízda občas spíše podobá driftování. MTB se silnějšími pneu jsou pohodlnější.

Repelenty a prostředky na kousance a štípance. Místní také varují před klíšťaty.  

   

Start

Jeleniewo, parkoviště před kostelem (215 m)
Souřadnice:
Geograficky
54.207568, 22.912292
UTM
34U 624718 6008304

Cíl

Jeleniewo, parkoviště před kostelem

Popis trasy

Nástupním místem naší trasy je obec Jeleniewo.

Před odjezdem stojí za prohlídku dřevěný kostel z roku 1878. V kostele hnízdí největší kolonie netopýra pobřežního v Polsku.

Z vesnice vyrážíme směrem na západ po silnici k osadě Kazimieróvka. V ní odbočíme na místní stěrkové cesty. U jezera Szurpily nelze odolat průzračné vodě. Hned z kraje najdete několik vstupů do jezera, kde neroste rákosí. Voda je průzračná a průhledná do hloubky několika metrů. Míst kde je možné se v jezeře vykoupat ale na další trase najdete několik.

U usedlosti Jeglóvek nad jezerem se na chvíli napojíme na naučnou stezku kolem Zámecké hory. Jde o jedno z nejzajímavějších archeologických naležišť v Polsku. Stávala zde silně opevněná tvrz Jotvingů. Valy tvrze jsou stále zřetelné na úbočích kopce i na jeho vrcholu.

Dál pokračujeme podél jezera Jeglóveczek. Tato šást trasy není úplně ideální pro cyklistiku, protože úzká stezka prochází místy rozbahněnýcm terénem ale jedná se jen o krátký úsek. Za jezerem najedeme zase na širokou štěrkovou cestu.

V Obci Wodzilky stojí modlitebna pravoslavných starověrců, kteří prchali z područí ruské pravoslavné církve poté, kdy byly v roce 1663 prohlášeny staré obřady a liturgie za herezi. Do tohoto kraje přišli v XVII. století a modlitebna je stále využívána.

Odtud pokračuje naše trasa do obce Bachanowo/Blaskowizna. V místní restauraci je možné si dát lokální Kartacze a pivo.

Za návštěvu stojí rezervace Glazowisko Bachanovo necelý kilometr od obce. Jedná se o 4 terasy s kamennými poli nad řekou Černá Hanča. Kamenná pole jsou tvořena balvany o obvodu 0,5 - 8 metrů, kterých je tu uloženo odhadem na 10.000 kusů. Balvany byly přineseny ledovcem ze Skandinávie. Při odtávání ledovce voda odnesla písek a malé kameny. Jen ty nejtežší zůstaly na místě. 

Od rezervace se vydáme po cyklotrase GreenVelo přes obce Przelomka a Mierkinie ke Staré Hanče. V Mierkinie odbočte na chvilku na vyhlídku na jezero Hancza.

Místo Stará Hancza je nejsevernější výběžek jezera Hancza. Kdysi tu stávala usedlost (zámeček a hospodářská stavení) z níž se zachovaly jen ruiny a některé krajinné prvky jako vodní nádrže nebo aleje. Hospodářská stavení byla poničena v době první světové války kdy se okolí stalo místem jedné z bitev mezi německou a ruskou armádou. Samotný zámeček přetrval i druhou světovou válku ale v roce 1946 za podivných okoností vyhořel.

Pokračujme směrem na Smolniky. Asi kilometr za Starou Hanczou je možnost se posilnit v bistru pro cyklisty. Doporučujeme!

Před Smolniky nám jeden z ledovcových valů nabízí krásný výhled na ledovcem formovanou krajinu s mnoha jezery. Stačí slézt z kola a vyběhnout na vyhlídku nad cestou. Místo je dobře označeno a na tabuli najdeme i popis místa a panorama.

Ve Smolnikách odbočíme na turistickou značku. Polní a lesní cesty jsou písčité, což může cyklistům činit potíže a proto doporučujeme v této části zvýšenou opatrnost. 

Na trase leží mlýn u obce Udzielek. Mlýn je opravený a u mlýna je nástupní místo (kilometr 0,0) pro splavování řeky Szeszupy na kajaku.

Posledním místem na trase je Cisowa Góra (256 mnm). Cisowa Góra je jedním z nejkrásnějších vyhlídkových míst v přírodním parku Suvalki. Mnohokrát měnila své jméno, dokonce se jí říká Suwalska Fudzijama. Tvarem připomíná sopečný kráter ale jde o pozůstatek čela ledovcové morény. Z vrcholu je krásný výhled, na vrcholu obligátní kříž a pamětní deska k pouti Jana Pavla II.

Zpět do Jeleniewa je to 5 kilometrů po silnici.

Příjezd vlakem, autem, na kole či pěšky


Otázky a odpovědi

Zeptejte se

Máš otázky k tomuto obsahu? Zde je můžeš položit.


Hodnocení

5,0
(1)

Fotografie ostatních


Hodnocení
Náročnost
střední
Délka
40,6 km
Doba trvání
10:20 h
Stoupání
272 m
Klesání
272 m
okružní trasa vyhlídky možnost občerstvení geologické zajímavosti

Statistika

: hod.
 km
 m
 m
Nejvyšší bod
 m
Nejnižší bod
 m
Zobrazit výškový profil Skrýt výškový profil
Pro změnu výřezu mapy přitáhněte šipky k sobě.