Z Telče přes zříceninu Štamberk a Kamenné moře k Velkému Pařezitému rybníku
Během tohoto výletu poznají turisté jedno z nejmalebnějších měst, Telč a jeho okolí v čele se zříceninou hradu Štamberk ve skalách a Velkým pařezitým rybníkem.
Dvacetikilometrová cesta může startovat přímo v renesanční Telči na náměstí.
Turisté se vydají po zelené značce směrem na Štamberk, kdy minou Hostětice a Lhotku. Původní středověký hrad Štamberk pochází z 1. poloviny 14. století a zanikl pravděpodobně za husitských válek roku 1423. V blízkém okolí se rozprostírá přírodní rezervace, kde se mezi žulovými skalisky nachází zbytky hradeb a po pečlivějším prozkoumání i zachovalá část vysoké věže.
Ze Štamberku se vydáme po modrém značení k Velkému pařezitému rybníku. Ten byl založen roku 1565 pro chov ryb a jako zdroj vody pro Telč. Jeho název je odvozen od pařezů stromů ponechaných ve vodě. Okolí rybníka je přírodní rezervací s typickou ukázkou bažinného lesního společenstva vyšších poloh Českomoravské vrchoviny, připomínající svým rázem horskou tajgu.
Z Velkého Pařezitého rybníku se můžeme vydat ještě necelé dva kilometry na Míchovu skálu, což je komplex dvou skalisek vysokých přibližně 13 metrů. Z důvodu kalamity v 80. letech minulého století, kdy vyhořel lesního porostu v okolí skály, došlo k odkrytí dalekého výhledu do širého kraje a od této doby slouží skalní útvary jako vyhlídka. Nepřehlédnutelnou dominantou obzoru je nedaleký vysílač Javořice, na severovýchodě pak z okolních lesů vystupuje věž hradu Roštejn.
Cesta zpátky vede zpět k Velkému Pařezitému rybníku, poté přes červené turistické značení do obce Řásná a Vanov, kolem kapličky sv. Karla zpět do Telče.
Telč a zámek
To, jak vypadá dnešní telčský zámek, ovlivnili přímo italští mistři. V 16. století si je pozval tehdejší majitel Zachariáš z Hradce. V té době vznikly náročné bohatě zdobené kazetové stropy ve Zlatém či Modrém sále.
Současně se ovšem dochovaly gotické klenby v původní části zámku. Náměstí uzavírají dvě brány a obklopují tři rybníky. Historické jádro bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992.
Geopark
Jeden z osmi českých národních geoparků se nachází také v Kraji Vysočině. Je to území, které se táhne od Telče až na nejvyšší vrchol Vysočiny – Javořici.
Tip autora
Geopark je ráj kameníků – rozkládá se na území, které se táhne od Telče až na nejvyšší vrchol Vysočiny – Javořici. Jeho dominantou i srdcem je Míchova skála – dvě zvětralé skalní věže vysoké asi 13 m. Traduje se, že nedaleko ní byl roku 1829 zastřelen poslední vlk Jihlavských vrchů. Symbolem celého území je kamenická tradice, těžila se tu žula. V Mrákotíně můžete navštívit muzeum kamenictví a podzemí. Mezi Lhotkou a Řásnou narazíte zříceninu Štamberk i na kamenná moře.

Typ cesty
Tipy a rady
https://www.geoparkvysocina.cz/
Start
Cíl
Souřadnice
Statistika
- 11 Body trasy
- 11 Body trasy
Otázky a odpovědi
Chceš položit otázku autorovi?
Hodnocení
Buď první a napiš doporučení pro ostatní návštěvníky
Fotografie ostatních